Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena

Kasmet sausio 27 dieną minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena ir (šiemet 78-osios) Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metinės. Artėjant šiai dienai Marijampolės sav. Sasnavos pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė, neformaliojo ugdymo organizatorė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Stefanija Navickienė Kazlų Rūdos Rimvydo Žigaičio menų mokyklos mokinius supažindino su žydų tautą ištikusia tragedija – Holokaustu. Holokaustas (žodis kilo iš graikų kalbos) – tai sistemingas, masinis žydų genocidas, vykdytas Antrojo pasaulinio karo metais Adolfo Hitlerio vadovaujamų nacių bei jų kolaborantų.
Susitikimo metu mokiniai sužinojo, kad 1940 metais netoli Aušvico (arba Osvencimo) miesto, esančio pietvakarinėje Lenkijos dalyje, garsėjančio anglies kasyklomis, plieno gamyklomis ir dideliais fabrikais, naciai pastatė XX amžiaus žiauriausią išradimą – mirties fabrikus. Holokausto metu buvo sunaikinta 6 milijonai žydų. Tai ne tik bauginantis skaičius: po kiekvienu skaičiumi slepiasi skaudi ir tragiška žmogaus ir jo šeimos istorija.
Pristatydama Thomo Geve knygą ,,Berniukas, nupiešęs Aušvicą“, mokytoja papasakojo, jog jos autorius, būdamas trylikos metų, pateko į Aušvico koncentracijos stovyklą ir ten praleido 22 mėnesius. Nepaisydamas išgyventų neįsivaizduojamų įvykių, Thomas nusprendė tapti aktyviu liudytoju ir papasakoti tiesą apie gyveną Aušvice: jis ėmė piešti, fiksuoti nacių nusikaltimus. Skaudžius berniuko išgyvenimus atspindintys piešiniai parodo, ko galima pasimokyti iš tragedijos ir kad ateitis gali būti geresnė už praeitį.
Mokiniams kilo daugybė klausimų: kas tie geltoni lopai, kokie įsakymai ribojo žydų laisvę ir kodėl, ką simbolizuoja Dovydo žvaigždė, kodėl Hitleris taip nekentė žydų, kas yra macai ir kt., į kuriuos jie netrukus gavo atsakymus.
Taip pat buvo pristatyti žymiausi Lietuvos žydai menininkai, kurių darbai užkariavo visą pasaulį. Po pristatymo kartu su mokiniais tapėme atminimo akmenėlius su žydų vardais ir įvairia simbolika.
Integruotą pamoką vedė: Rugilė Navickaitė ir Stefanija Navickienė, edukaciją kuravo Alma Rugienienė ir Milda Ziminckienė.
Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena
Į viršų